- دفترچه راهنمای CNG

فهرست

صفحات راهنما: 1 2 3 4 5 6

صفحه 1

پیش گفتار
شركت فن آوران پارسیان كه دارای شاخصه های كیفیت، صرفه جویی در مصرف انرژی و ایمنی می باشد، به دلیل تصمیم شما در انتخاب كیت این شركت تشكر و قدردانی می كند. ما مطمئن هستیم كه انتظار شما را برآورده خواهیم ساخت و شما می توانید سالها رانندگی دلپذیری را با كمترین آسیب به محیط زیست، تجربه كنید. تمامی تجهیزات CNG بر اساس قوانین ملی و استانداردهای بین المللی طراحی و تولید شده اند. جهت جلب رضایت شما عزیزان واحد رضایت مشتری در این شركت آماده دریافت نظرات، پیشنهادات و انتقادات احتمالی شمامیباشد. به همین منظور شما می توانید با دفتر مركزی به آدرس تهران، میدان نوبنیاد ، خیابان شهید لنگری، كوچه شهید تیموری، پلاک ۵ مكاتبه یا با شماره تلفن ۲۲۹۵۱۴۵۴-۰۲۱ از ساعت ۸ الی ۱۸ همه روزه به غیراز ایام تعطیل تماس حاصل فرمائید.

مقدمه
گاز طبیعی فشرده CNG تركیبی از هیدروكربنهای اشباع شده عمدتا متان CH4 است كه از چاه های گاز و یا همراه تولید نفت خام استخراج می شود. این سوخت كه از طریق خط لوله حمل می شود، در ایستگاههای سوختگیری تحت فشار bar۲۵۰ ذخیره و به مخازن خودروها تا فشار bar۲۰۰ تزریق می گردد. گرایش به استفاده از CNG به عنوان یک سوخت جایگزین به علت ویژگی پاک بودن آن برای مصرف كنندگان به سرعت رو به افزایش است. بخش حمل و نقل جاده ای بر اساس آمارهای موجود سهم عمده ای از سبد انرژی كشورمان را بخود اختصاص داده و این در حالی است كه آلودگی محیط زیست و كمبود منابع انرژی نظرها را به مصرف CNG معطوف نموده است. بحث گازسوز كردن خودروها به دلایل متعدد بحث روز بسیاری از كشورها بوده و از منایع جدید دنیا به شمار می آید، بطوری كه حتی بسیاری از كشورهای پیشرفته صنعتی كه فاقد منابع گازی می باشند، مشغول انجام پژوهش و تحقیق در این زمینه هستند. در بسیاری از كشورهای جهان و از جمله كشور عزیزمان، ایران فعالیت هایی به منظور بررسی فوائد تبدیل خودروهای گازوئیل سوز و بنزین سوز به CNG سوز صورت گرفته، در نتیجه این فعالیت تحقیقاتی تردیدی در برتریCNG بر انواع مختلف سوخت های قبلی و حتی LPG (گاز مایع عمدتاَ بوتان و پروپان كه در دمای معمولی و تحت فشار كم به صورت مایع در مخازن ذخیره و به مصرف می رسد.) نیست، بلكه موضوع تحقیقات بیشتر بر روی مسائل فنی و اینكه خودروهای تک سوزCNG بصورت انبوه تولید شوند، متمركز می باشد.

مزایای استفاده از گاز طبیعی
مزایای CNG بیشمار است كه از جمله مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره ای مختصر داشت :
۱- كاهش هزینه سوخت برای مالک خودرو: با استفاده از گاز طبیعی، هزینه سوخت خودرو را تا ۸۵% كاهش دهید.
۲- كاهش آلودگی محیط زیست: استفاده از گاز طبیعی در مقایسه با بنزین سبب كاهش CO (حدوداَ ۶۵%) ، ذرات معلق (حدوداَ ۸۰%) و CO2(حدوداَ ۲۰%) می شود.
۳- كاهش هزینه سرویس و نگهداری موتور: گاز طبیعی نسبت به سایر سوختهای هیدروكربنی دارای پائین ترین نسبت كربن به هیدروژن (۱ اتم كربن در مقابل ۴ اتم هیدروژن) است. لذا سوختن آن كربن كمتری بر جای گذاشته و سبب افزایش عمر موتور و نیز افزایش عمر روغن موتور می شود.
۴- ایمنی بالای گاز طبیعی: گاز طبیعی سبكتر از هوا بوده و در صورت نشت گاز از مخزن و یا محل اتصالات، سریاَ به سمت بالا می رود. همچنین دمای اشتعال گاز طبیعی تقریباَ دو برابر بنزین است كه خطر انفجار و یا آتش سوزی خودروهای گازسوز را به شدت كاهش می دهد.
۵- ایمنی بیشتر مخازن سوخت CNG: استحكام مخازنCNG بسیار بیشتر از مخازن LPG و نیز باک بنزین است.
از جمله معایب محدود استفاده از گاز طبیعی می توان به وزن بالای مخزن (در صورت استفاده از مخازن فولادی)،دفعات بیشتر سوختگیری و افت قدرت حدوداَ ده درصدی آن نسبت به قدرت خودرویی كه از بنزین استفاده می كند، اشاره نمود.

اجزاء سیستم CNG


فهرست

صفحات راهنما: 1 2 3 4 5 6