- دفترچه راهنمای CNG

فهرست

صفحات راهنما: 1 2 3 4 5 6

صفحه 2

مخزن
جهت ذخیره سوخت CNG از یک مخزن كه از فولاد آلیاژی بدون درز ساخته شده استفاده می شود. مخزن، بزرگترین و سنگین ترین قسمت سیستم CNG بوده كه در صندوق عقب خودروهای سواری و یا در قسمت بار وانت بارها به بدنه یا شاسی متصل می گردد. البته مخازن سبكتری از جنس كامپوزیت و مخلوط آن با فولاد نیز ساخته می شود ولی بسیار گران قیمت هستند. كلیه مخازن CNG پس از ساخت، تحت فشاری معادل دو برابر فشار كاری و بر اساس استانداردهای بین المللی مورد آزمایش قرار می گیرند.

شیر مخزن
هر مخزن CNG دارای شیر مخصوصی بنام شیر مخزن است كه چند وظیفه را بعهده دارد (شیر چندمنظوره). این شیر راه عبور گاز را باز و یا مسدود می نماید. با بستن شیر مذكور جریان گاز داخل مخزن به دیگر تجهیزات قطع می گردد. همچنین در صورت افزایش فشار بیش از حد مجاز، سیستم ایمنی تعبیه شده در این شیر فعال شده و با هدایت گاز به خارج مخزن از بروز حوادث جلوگیری می نماید. بر روی شیر مخزن ، شیر اطمینان حرارتی دیگری نیز وجود دارد كه در صورت بروز آتش سوزی فعال گردیده و گاز را به بیرون هدایت می كند تا از وقوع انفجار جلوگیری نماید. در صورتیكه لوله فشار قوی به هر دلیلی قطع شود و مسیر گاز باز گردد یک سیستم ایمنی موجود در شیر مخزن فعال شده و بلافاصله مسیر خروج گاز را مسدود و مانع بروز حادثه می گردد. نوع برقی شیر مخزن كه با سلنوید كار می كند بصورت اتوماتیک مسیر گاز را باز و بسته می نماید بدین معنی كه در صورت استفاده از سوخت گاز ، شیر باز و در صورت استفاده از سوخت بنزین مسیر بسته می شود. در این نوع شیرها با خاموش شدن خودرو مسیر بصورت خودكار مسدود می گردد.

كیت CNG

به اجزای بكار رفته از مخزن تا ورودی سیستم سوخت رسانی (كاربراتور یا منیفولد در موتور انژكتوری) كیت CNG گفته می شود. این قطعات در ساده ترین نوع عبارتند از: شیر مخزن، شیر سوختگیری، شیر یكطرفه، شیرهای برقی گاز و بنزین، رگلاتور، میكسر و شیر تنظیم گاز، لوله فولادی، شیلنگها و اتصالات، ادوانسر، كلید انتخاب سوخت و فشارنما.

شیر سوختگیری
عمل سوختگیری توسط یک شیر یک طرفه (با طراحی خاص) انجام می شود كه پس از سوختگیری و جدا شدن كوپلینگ سوختگیری ایستگاه ، خروج گاز را در جهت عكس غیر ممكن می سازد. محل نصب شیر سوختگیری معمولاَ در محفظه موتور و یا روی بدنه خودرو در نظر گرفته می شود. شیر سوختگیری در محفظه موتور، جهت جلوگیری از ورود گرد و خاک توسط یک درپوش پلاستیكی به رنگ قرمز و شیرهای نصب روی بدنه بوسیله درب محافظت می گردند ، لذا بستن درب در حفظ سلامت شیر نقش بسیار عمده ای دارد.

شیر یكطرفه
این شیر كه صرفاً جنبه ایمنی دارد ، روی ورودی شیر مخزن نصب می گردد. از خروجی شیر سوختگیری به ورودی این شیر بوسیله لوله فشار قوی اتصال برقرار می شود. در زمان سوختگیری مسیر این شیر باز و گاز به راحتی وارد مخزن می گردد. بمحض قطع جریان گاز این شیر مسیر برگشت گاز را مسدود می نماید.

شیر قطع سریع
این شیر كه به Cut off valve معروف است در صورت استفاده از شیر دستی سر مخزن در مسیر بین خروجی شیر مخزن و رگلاتور نصب می گردد و بمحض خاموش شدن خودرو بصورت اتوماتیک مانع ورود گاز به رگلاتور می شود و عملاً جریان گاز فشار بالا را به رگلاتور قطع می نماید این شیر صرفاً جنبه ایمنی دارد.

شیر برقی گاز
شیر برقی گازوسیله ای است كه در مسیر خروجی گاز از مخزن تا رگلاتور قرار دارد و هنگامی كه كلید انتخاب سوخت درحالت وسط و یا بنزین قرار دارد، بسته شده و مسیر گاز را می بندد. این شیر معمولاَ روی رگلاتور نصب می گردد. در صورت تصادف یا بروز هر گونه اختلال در سیستم برق خودرو، این شیر، جریان گاز را به رگلاتور قطع و بعنوان یک وسیله ایمنی عمل می نماید.


فهرست

صفحات راهنما: 1 2 3 4 5 6