- دفترچه راهنمای CNG

فهرست

صفحات راهنما: 1 2 3 4 5 6

صفحه 4

مشخصات مخزن CNG
هر مخزن دارای یک شماره سریال، تاریخ ساخت، نام سازنده، یک شماره استاندارد بین المللی و تاریخ انقضاء مصرف می باشد. مخزن بایستی بطور مستمر مورد بازدید چشمی قرار گیرد تا مواردی نظیر پوسیدگی سطحی، خوردگی و یا زنگ زدگی كنترل شود. و با مشاهده شل شدن پیچ و مهره ها و یا پاره شدن تسمه های نگهدارنده ویا جابجایی مخزن سریعاَ با مراجعه به نمایندگی های مجاز رفع اشكال شود. لازم به ذكر است كه هر مخزن پس از سپری شدن تاریخ انقضائی كه روی آن درج شده غیر قابل استفاده بوده و تحت هیچ شرایطی نباید بكار گرفته شود. عمر مفید هر مخزن در شرایط متعارف 15 تا 20 سال می باشد.

شیرهای اطمینان
كیت گاز سوزی كه اكنون بر روی خودروی شما نصب شده است ، یكی از مطمئن ترین و امن ترین كیت های موجود در جهان می باشد كه حاصل مطالعات و زحمات مهندسین و كارشناسان ما در جهت رسیدن به خودكفایی اقتصادی و صنعتی و همچنین نیل به جایگزینی گاز بجای بنزین و داشتن سوخت پاک و حفظ محیط زیست می باشد. شركت فن آوران پارسیان با بهره گیری از دانش و تجربه یكی از معتبرترین شركتهای خارجی كه سالهای متمادی در زمینه گاز سوز كردن خودروها فعالیت نموده است، افتخار دارد كه در این طرح عظیم ملی پیشتاز می باشد و كلیه خودروهای تبدیلی ما بدون هیچ مشكل و برگشتی در ناوگان حمل و نقل كشور تردد می نماید. كیتی كه بر روی خودروی شما نصب شده است دارای چند شیر یا سوپاپ اطمینان می باشد كه هر كدام در محل و زمان خاص خود عمل مینماید، كه شما را با آنها آشنا می نماییم :
۱- اولین شیر اطمینان بر روی شیر مخزن می باشد كه اگر به هر دلیلی فشار داخل مخزن بالا برود این شیر عمل می نماید و گاز موجود در مخزن به آرامی خارج می نماید تا زمانی كه تمامی گاز موجود در مخزن خالی شود.
۲- دومین شیر نیز بر روی مخزن نصب شده است كه این شیر نسبت به دما حساس می باشد و چنانچه به هر دلیلی دمای مخزن از حد متعارف بالاتر برود، این شیر نیز عمل مینماید و با فشار پائینی گاز تخلیه می شود.
۳- سومین شیر اطمینان نیز بر روی شیر مخزن نصب شده است و عملكرد آن زمانی است كه لوله فشار قوی كه گاز با فشار ۲۰۰ بار قبل از رگلاتور در آن جریان دارد، به هر دلیلی شكسته یا از اتصالات در اثر تصادف جدا شود عمل مینماید. و مسیر خروج گاز را مسدود می نماید. حالا شما با اطمینان خاطر از خودروی خود استفاده می نمائید و تائید می كنید كه صاحب امن ترین خودرو می باشید.

نحوه ی سوختگیری
شیر سوختگیری در حقیقت یک شیر یک طرفه می باشد که اجازه ورود گاز را به داخل مخزن می دهد ولی اجازه خروج آن را از همان مسیر نمی دهد، این شیر که یا درون محفظه موتور و یا روی گلگیر عقب خودرو نصب می شود، در هر دو حالت دارای درپوشی می باشد که مانع ورود گرد و خاک به درون شیر میشود. در صورت ورود گرد و خاک و یا آشغال بدرون شیر سوختگیری باعث می شود که این شیر از حالت آب بندی خارج و شیر دچار نشتی شود و یا اینکه آشغال وارد سیستم رگلاتور می شود و عملکرد آن را دچار اشکال می کند. در زمان سوختگیری درب شیر به وسیله اپراتور پمپ گاز یاز و با نازل سوختگیری به شیر وصل می شود و عملیات سوختگیری انجام میشود، نمایشگر پمپ گاز میزان گاز ارسالی را به مخزن بر حسب کیلوگرم یا متر مکعب و فشار داخل مخزن را با مقیاس بار نشان می دهد.

توصیه های ایمنی به هنگام سوختگیری
پیشنهاد میشود دستورالعمل و توصیه های ایمنی موجود در ایستگاهها را به دقت مطالعه و به طور كامل اجرا كنید. هنگام سوخت گیری مراحل ساده ایمنی زیر را در نظر داشته باشید:
- موتور را خاموش كنید.
- كلیه چراغها ، تجهیزات رادیوپخش و تلفن همراه را خاموش كنید.
- در زمان سوختگیری خودتان و همراهان از خودرو خارج و در قسمت مخصوص بمانید تا عملیات سوختگیری به وسیله كاركنان ایستگاه انجام شود.
- به هنگام بروز نشتی احتمالی یا تصادف بلافاصله شیردستی مخزن را بسته و به نزدیكترین نمایندگی مراجعه كنید.


فهرست

صفحات راهنما: 1 2 3 4 5 6